Stránky

pátek 28. června 2013

Jak poznat, kdy si dát voraz?

Pokud jste se pustili zhurta do tréninku (což se týká třeba mě a mojí přípravy na novojorský maraton), tak je potřeba mnohem víc než jindy poslouchat své tělo. Někdo zaznamená jeho pouhé remcání, někoho musí něco skolit, aby si uvědomil, že není nesmrtelný.

Kde hledat nejčastější náznaky toho, že byste si měli dát voraz? Nejdříve se to pozná na spánku a energii, kterou máte. Když i nadále budete všechno ignorovat, ztratíte apetit a nakonec se zhroutí váš imunitní systém. Prostě narazíte do zdi, zadřete motor, konec. Finito. Kapišto?

Přetrénování se netýká jen vrcholových sportovců, jako rekreační běžec si ho můžete bez větších problémů uhnat taky. Zvlášť když k tréninku musíte zvládat práci, domácnost, děti, složenky, pochůzky a všelijaké další životní radovánky. Znáte to... Mnozí z nás také ponocují (mě bohužel nevyjímaje) a nedostatek spánku není zrovna tím nejlepším způsobem, jak unavený organismus zregenerovat.

A jaké jsou teda konkrétní náznaky katastrofy?

1. Zvýšená klidová tepovka: zkontrolujte si každé ráno puls, ještě než vylezete z postele. Pokud je klidová tepovka vyšší než normálně, může za to nejčastěji stres – je celkem fuk, jestli je fyzický nebo psychologický. Stres není dobrý společník, ať už je to po náročném dni v práci nebo náročném výběhu.

2. Špatný spánek: pokud spíte blbě nebo nedostatečně, tělo nemá jak regenerovat. To může jen při kvalitním, dobrém a dostatečně dlouhém spánku. Nejhorší je několik nocí v řadě špatně spát, podle toho to pak taky v tréninku vypadá. Jestli vám to neběhá (minimálně pocitově), zaměřte se na spánek – spíte opravdu předpisově, nebo noční odpočinek spíš flákáte? (Sám mám v tomhle směru zatraceně co dohánět…)

3. Čuření, čuření, tmavěžluté snad není…: na moči se pozná, jak dobře organismus zavodňujete – je to jednoduché, světlá je dobrá, tmavě žlutá je špatná. Správný pitný režim prozáří vaši moč i den ;)

4. Vyvanulá energie: máte dost, jste vyčerpaní? Když jste vysosaní, je něco špatně a měli byste zpozornět. Únavu nepřetlačíte. Raději se o to ani nepokoušejte.

5. Blbá nálada: běhání obvykle vyvolává pocity štěstí, takže pokud se cítíte pod psa, jste nevrlí a podráždění, nedostatečně odpočíváte.

6. Bolest: běžce permanentně něco pobolívá, ale většinou poznáte, když je to vážnějšího rázu. Každopádně dlouhodobější bolest nesvědčí o tom, že trénujete správně, v takovém případě potřebuje tělo – jasně, voraz…

7. Pokulhávající výkonnost: dřete jako koně, ale výkonnost stagnuje? Pak jedete přes čáru, přibrzděte a nechte organismus, aby se trochu nadechnul a vzpamatoval. V tréninku se zaměřte na kvalitu, ne na kvantitu a velkou intenzitu. Pokud se cítíte po včerejším výběhu skvěle, je to fajn, pokud pod psa, je to vykřičník. Když takových vykřičníků nasbíráte více v řadě, je to významný indikátor toho, že potřebujete odpočinek. Dopřejte si ho bez větších odkladů.

Žádné komentáře:

Okomentovat